Kredi Kartı ile Motorlu Taşıt Vergisi Ödeme

mtv odemeleri
mtv odemeleri

 Ocak 2018 itibari ile motorlu taşıtlar vergisi ödemelerine başlanmıştır. Bu yazımızda MTV vergisi  nedir,  neden ve ne zaman ödenmelidir, ödeme seçenekleri nelerdir, ödenmemesi halinde yaptırımları nelerdir  kısaca aktarılacaktır.

MTV Nedir?

Motorlu Taşıtlar vergisi tüm araç sahiplerinin yılda 2 kez ödemekle yükümlü olduğu  bir vergidir. Karayolları trafik kanununa göre  trafik şubelerine tescili yapılan ve kaydı bulunan tüm araçlar bu vergiyi ödemek zorundadır. Sicil kaydı bulunan araçların vergi ödemeleri , aracın sicil kaydı silinene kadar yapılmak zorundadır.  Motorlu taşıtlar vergisi(MTV),  halk arasında  Bandrol ödemesi ya da Bandrol vergisi olarak da bilinmektedir.

MTV ödemeleri ne zaman yapılır?

Motorlu Taşıtlar Vergisi , her yıl  Ocak ve Temmuz ayları içinde  ödenebilmektedir. MTV nin  1. Taksidi   1 Ocak – 31 Ocak  tarihlerinde2. Taksidi ise  1 Temmuz – 31 Temmız tarihleri arasında ödenmektedir. Bu tarihler dışında yapılan ödemelerde geciken vergi borcu için gecikme zammı  anapara borcunun üzerine eklenmektedir.  Ödenecek gecikme faizi  , ödecenek  borcun üzerinden   aylık % 2.5 olarak belirlenmiştir.   MTV ödemelerini ocak ve temmuz ayları dışında yapmanız halinde gecikme zammı ile ödenmesi gerekmedir.

MTV ödenmezse ne olur?

Ödemelerin aksatılması  yapılmaması durumunda gelir idaresi başkanlığı araç sahibinin banka hesaplarına  e- haciz  ile bloke altına alabilmekte , gereklilik halinde aracın bağlanması usülünüde uygulayabilmektedir.

MTV ödemeleri nerelere yapılır?

Motolu Taşıtlar vergisi ödemeleri , Gelir idaresi Başkanlığı bünyesindeki vergi daireleri  veznelerinden ,   tüm banka gişelerinden ya da  Gelir idaresi Başkanlığının web sitesinden yapılabilmektedir.

 Motorlu taşıtlar vergisi taksitle ödenir mi?

Motorlu taşıtlar vergisi yukarıda belirtilen ödeme yerlerinden nakit olarak ödenebileceği gibi kredi kartlarına taksit yapılarak da ödenebilmektedir. Özellikle son yıllarda  MTV vergisine yapılan zamlar ,  vergi borçlarının tek taksit halinde ödenmesini zorlaştırmıştır. Bankalar ve gelir idaresi başkanlığı arasındaki  sistemsel çalışma ile  MTV ödemeleri Kredi kartları ile ödenebilmektedir.  Yapılan bu çalışma ile  KREDİ KARTLARI İLE  EN FAZLA 3 TAKSİT İLE ödenebilmektedir. Bu sayede hem bankaların kendi  kredi kartları hacmi artmış olmakta hem de  gelir idaresi başkanlığının tahsilat akışı daha hızlı ve sorunsuz işlemekte , vergi dairelerinden yapılan işlem sayısı da azalmakta ve maliyet olarak olumlu bir sonuç oluşmaktadır.

Ödemeler geçmiş dönemlerde sadece  gelir idaresi başkanlığının intvd.gib.gov.tr   web adresinden taksitlendirilerek yapılabiliyorken , günümüzde banka gişelerinden ve bankaların kendi internet bankacılığı uygulaması üzerinden de tek çekim ,  2 taksit yada 3 taksit imkanı ile MTV tahsilatına izin vermektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*